O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad dwudziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Krynickie innowacje

- A gdzie podsumowanie tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy? – pytali mnie znajomi, spodziewający się w ubiegły poniedziałek blogowej relacji z wydarzenia. A zatem, krótkie podsumowanie Forum będzie teraz. Nie ma jednak sensu kolejny raz przytaczać tego, co i tak mogli Państwo przeczytać w mediach. Jeszcze mniej sensowne byłoby rozwodzenie się nad politycznym obliczem Forum i politycznymi zaskoczeniami. Będzie o Forum, ale w kontekście informacji, która siłą rzeczy mogła zaistnieć tylko w tle medialnych relacji. Niemniej – jest ona ważna i pozytywna.

Słowo „innowacyjność” odmieniamy przez wszystkie przypadki. O wsparciu dla polskiej innowacyjności zgodnym chórem mówią politycy wszystkich opcji. Gdyby te deklaracje miały siłę przeradzania się w konkrety, to Polska zostawiłaby daleko w tyle największe gospodarcze tygrysy. Tym milej jest odnotować fakt, że w Polsce rodzą się innowacyjne projekty, które mają szansę zawojować światowe rynki – i są one wspierane z publicznych pieniędzy. Innowacyjność to jeden z niewielu obszarów, gdzie hojne czerpanie z budżetu państwa jest wręcz wskazane. Dla dobra nas wszystkich.

Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła w trakcie krynickiego forum, że należąca do niej spółka ARP Venture wsparła dwa nowatorskie projekty. Pierwszy to dzieło spółki Invento, producenta unikalnych na skalę światową puszek PET. Puszki te mogą zastępować powszechnie stosowane opakowania z aluminium. Zastosowana technologia pozwala na ich dowolne kształtowanie, barwienie i grawerowanie. Charakteryzują się również odpornością na temperaturę, której nie zapewniają obecne metody produkcji. Druga firma, która porozumiała się z Agencją, to Hertz Systems. Spółka zamierza udoskonalać opracowane rozwiązania technologiczne w zakresie łączności GPS w ramach prac badawczo-rozwojowych. Rozwiązania mają zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i w wojsku.

Hertz Systems jako jedna z niewielu europejskich firm ma licencję rządu Stanów Zjednoczonych. W jej ramach dostarcza odbiorniki nawigacyjne dostosowane do jednostek pływających, śmigłowców i czołgów.

Warto zwrócić uwagę na model wsparcia, zastosowany w obu przypadkach. To nie pieniądze po prostu dane z nadzieją na powodzenie innowacyjnych projektów. To pożyczka, a w przypadku Hertz Systems ARP Venture objęła również 11,5% udziałów w tej spółce. Możemy więc mówić nie tylko o wsparciu, ale i o partnerstwie. Zaowocuje ono, miejmy nadzieję, kolejnymi projektami, z których nie tylko będziemy dumni, ale które przyniosą nam, Polakom, realne korzyści.
Powtarzam – i będę powtarzał jeszcze wiele razy – że Markę Polska buduje się dzięki sile poszczególnych polskich marek. Aby te stały się silne, potrzeba często dobrego partnera. Działania ARP wpisują się w ten kontekst w sposób idealny. Tak trzymać!
Trwa ładowanie komentarzy...