O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad dwudziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Trzymaj formę!

Podobno około 4 milionów Polaków biega z mniejszą lub większą regularnością – a przynajmniej deklaruje, że uprawia tę aktywność. Cynik rzekłby, że w imię tego, co aktualnie modne, niejeden z nas zdecydowałby się na większe wyrzeczenia. Być może, ale za modę na zdrowy tryb życia należy trzymać kciuki. Zdrowie społeczne to bowiem – i to jak najbardziej dosłownie – ogromny kapitał. A przynajmniej setki milionów złotych zaoszczędzone na inne cele.

Polacy nie czują się tak zdrowi, jak mieszkańcy innych państw UE. Z badań Eurostatu wynika, że swój stan zdrowia jako dobry i bardzo dobry ocenia 61% mężczyzn i 54% kobiet w wieku powyżej 16 lat. Tymczasem średnia unijna to odpowiednio 71% i 66%. Sami dostrzegamy, że wiele jest do zrobienia.
To, czy jesteśmy otyli, czy szczupli, zażywamy ruchu, czy też wolimy usiąść z miską chipsów przed telewizorem – to nasza prywatna sprawa. Czyżby? Tak samo prywatna, jak i nasze ciężko zarobione pieniądze. Dlaczego jednak mamy wydawać je na ratowanie zdrowia, zamiast na inne cele? I dlaczego z wiecznie zbyt skromnego budżetu państwa mamy łożyć coraz więcej na tych, którzy ową miskę chipsów przedkładają nad własne zdrowie?
A liczby biją po oczach. W Europie na leczenie chorób osób dorosłych spowodowanych otyłością ponoszone jest do 6% wydatków na zdrowie. W przypadku Hiszpanii – kraju ludnościowo porównywalnego z Polską – co roku na ten cel idzie 2,5 mld euro. Dane z USA pokazują, że wydatki na opiekę zdrowotną osób otyłych są o ponad jedną trzecią wyższe niż na osoby o prawidłowej masie ciała. To tylko wydatki publiczne. Dodajmy do tego koszty dla pracodawców, związane z chorobami i przestojami w pracy. Miliardy, miliardy euro i złotych…
Promocja zdrowego trybu życia i zdrowych nawyków żywieniowych to sfera, na której państwo nie powinno oszczędzać. Im więcej zainwestuje teraz, tym mniej będzie musiało wydawać kiedyś – prosta zależność. Do takiej promocji zgłosiła swój akces również Fundacja „Teraz Polska”. 5 października na Stadionie Narodowym w Warszawie zainaugurowano nowy program – „Teraz Polska Trzyma Formę”. Fundacja oraz jej partnerzy – Główny Inspektorat Sanitarny, Polska Federacja Producentów Żywności oraz Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej, rozpoczęli współpracę w obszarze promocji zdrowia, aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia.
Program „Teraz Polska Trzyma Formę” ma upowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia zdrowego stylu życia, kształtować potrzebę aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się zarówno wśród młodzieży, dorosłych i seniorów. Oprócz działań promocyjnych o wymiarze społecznym, kampanii, szkoleń, konferencji, imprez sportowych oraz konkursów, program zakłada inicjowanie współpracy podmiotów działających w obszarze kultury fizycznej, zdrowia i nauki z przedsiębiorcami, by w przyszłości powstawały technologie i produkty wpływające na poprawę jakości życia.
Jesteśmy innowacyjni? To wykorzystajmy naszą innowacyjność do tego, by żyć zdrowiej, lepiej, dłużej!
Trwa ładowanie komentarzy...