O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad dwudziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Niepodległość zaklęta w muzyce

Ile środowisk, tyle pomysłów na świętowanie setnej rocznicy odrodzenia niepodległej Polski. Mam wrażenie, że po nieudanych doświadczeniach z ubiegłych lat wiele osób boi się jak ognia świętowania w mniej koturnowym i mniej dydaktycznym stylu. A przecież stulecie odrodzenia Rzeczypospolitej, jeśli już ma być wielką lekcją historii – to przynajmniej niech będzie lekcją ciekawą. Niech da okazję do radości, podobnej do tej, jaką dają wielkie zwycięstwa sportowe naszych drużyn. Płyta „Nasza Niepodległa”, której patronuje Fundacja „Teraz Polska” pozwala świętować w takim właśnie, radosnym stylu.


Nie bez przyczyny wspominam – z dumą – o tej płycie, bowiem 20 września w warszawskim Teatrze Narodowym odbył się wspaniały koncert, promujący jej wydanie. Płyta, do której zakupu serdecznie zachęcam, to muzyczna podróż przez miniony wiek. Znalazły się na niej piosenki i pieśni, które towarzyszyły Polakom przez ten czas, na różnych zakrętach historii. A że historia ta była złożona, przeplatały się w niej okresy nadziei i radości z okresami cierpienia i smutku, to i pieśni są bardzo różne.
Pieśń lepiej niż niejeden dokument przechowuje pamięć o przeszłości. Przekazuje bowiem nie fakty, tylko żywe emocje, ludzkie reakcje, nadzieje i radości. Dlatego podróż przez polską historię, uwieczniona na „Naszej Niepodległej” to obraz tego, co czuli i o czym myśleli przedstawiciele kolejnych pokoleń Polaków. To przecież oni tworzyli Polskę i wpływali na jej dzieje. To im zawdzięczamy to, jacy jesteśmy – my, ludzie przełomu tysiącleci.
Na scenie Teatru Narodowego wystąpili artyści, których głosy można usłyszeć na płycie. To naprawdę pierwsza liga naszych artystów: Andrzej Krzywy, Piotr Cugowski, Maryla Rodowicz Kayah, Halina Mlynkova, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Łukasz Zagrobelny, Piotr Zubek, Katarzyna Moś. Do tego dwa świetne chóry, Opole Gospel Choi i Chór Studium Musicalowego Capitol. Koncert był jedyny w swoim rodzaju. Kto nie miał okazji być na nim i przeżywać niezapomnianych emocji, może zawsze sięgnąć po płytę. Do czego szczerze i jak najserdeczniej zachęcam.
Przy okazji zachęcam także do lektury trzeciego w tym roku numeru Magazynu „Teraz Polska”. Tematem przewodnim (jakże by inaczej) jest niepodległość. Pojmowana refleksyjnie, jako powinność, jako dar, który spoczywa w naszych rękach. Bo przecież nikt z nas nie zdejmie odpowiedzialności za to, jaka będzie Polska przyszłości, w jakiej Polsce będą żyły nasze dzieci i nasze wnuki. Niepodległość jest wartością samą w sobie, lecz trudno ją traktować w sposób wyizolowany od innych wartości. Bo samo „być” to za mało – trzeba wiedzieć, jak być. Sądzę, że znane postaci, które gościmy na łamach Magazynu, z księdzem profesorem Michałem Hellerem na czele, pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Zatem – miłej lektury i przyjemnego słuchania!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...